Seo'da Sosyal Medyanın Önemi

Değişen teknolojik trendler, her alanda olduğu gibi firmanızın varlığında da online mecralarda var olmayı gerektirdi. Firmanızın sosyal medyalardaki varlığı, SEO stratejileri açısından olmazsa olmaz öneme sahiptir. Son zamanlarda Google SEO trendleri web sitenizin popülaritesini ölçmede sosyal medyanın önemine dikkat çekti.

Sosyal medya kavramı küçük ölçekli firmalar için oldukça zor ve vakit alan bir işlem olarak görülebilir fakat göz ardı edilmeyecek kadar büyük bir öneme sahiptir.

SEO stratejilerinizi sosyal medya kullanarak geliştirmeniz için birkaç nedeni sizler için derlerdik:

  1. Google temel mantığı sitenize dış sitelerden gelen bağlantı linklerinin yoğunluğu üzerine çalışır. Bağlantılar ne kadar çok ve bu bağlantılardan siteye ulaşan ziyaretçi sayınız ne kadar fazla ise Google sizin sitenizin o kadar çok popüler olduğunu düşünerek, herhangi bir sıralamada sizin sitenizi o kadar yükseğe taşıyor. Bu durumun farkında olan Seo şirketleri veya uzmanları da bu mantığı esas alarak bağlantı inşaları gerçekleştiriyor. Bunu yaparken de güvenilir bağlantılar kullanmayı tercih etmeleri ve firmanıza ait gerçek bilgiler sunan sosyal medya kanallarını kullanmayı ihmal etmiyorlar.
  2. Sosyal medya içerdiği pek çok farklı kanal sayesinde çoklu kaynak durumundadır. İnstagram, Facebook, Linkedin, Pinterest gibi pek çok sosyal medya kanalının varlığı şirketinizin paha biçilemez bir pazar alanıdır. İşletme içeriğinize göre yalnızca birini tercih edebilir yada birden çok kanalda birlikte yer alabilirsiniz. Web sitenizde paylaştığınız bir blog gönderisini bu kanallarda paylaşabilir ve takipçilerinizi sitenizden haberdar edebilirsiniz. Ayrıca, sitenizde yer vereceğiniz sosyal medya butonları sayesinde insanları sosyal kanallarınıza yönlendirip, sizi takip etmelerini sağlayabilirsiniz. Sosyal medya paylaşım kanallarında sitenize ulaşan ziyaretçiler “gerçek” insanlardır. Bu bağlantı-takipçi denklemi sizi Google nezdinde bilinir kılacaktır.
  3. Sosyal medya da aktif olmak, hem potansiyel müşterilerinizin varlığınızdan haberdar olmasını hem de sitenizin konuşulmasını ve işletmenizin bilinirliğini artırır. Ayrıca, sosyal kanallardaki paylaşım sıklığınız, ne kadar takipçinizin olduğu gibi değerlendirmeler de Google için önemli ölçümlerdir.
  4. Google’ ın önem verdiği bağlantılama mantığını artık biliyorsunuz. Fakat Google sahte bağlantılardan hiç hoşlanmaz. Hatta sahte bağlantılar Google tarafından cezalandırılacaktır. Burada söz konusu sosyal medya bağlantıları tamamen gerçek bağlantı mantığından ileri gelir. İşletmenizi riske atacak kısa vadeli fakat başarısız bağlantılar yerine, uzun vadede size değer katacak sosyal medya bağlantıları inşa etmek akıllıca olacaktır.
Yayınlanma Tarihi: 6.2.2020 / CERS

Hemen teklif alın!

Teklif formumuzu ücretsiz olarak doldurarak bize ulaşabilir ve satış birimimizin size özel olarak hazırlayacağı teklifinizi alabilirsiniz.

  Gönder
Top